08 Paź 2020
Żywa lekcja historii w Muzeum Auschwitz-Birkenau
W czwartek 8 października 2020 r. uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunami zwiedzili Państwowe Muzeum w Auschwitz – Birkenau. Celem wyjazdy było poznanie zjawiska Holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej. Gdy stanęliśmy przed główną brama obozu naszym oczom ukazał się, dotąd widziany wyłącznie na filmach i fotografiach, przytłaczający napis „Arbeit macht frei”. Rozmowy jakby ucichły. Wsłuchani w głos przewodnika przemierzaliśmy niewyrównane drogi, wyobrażając sobie dramat tamtejszych więźniów, ich codzienne życie….
Wchodząc do kolejnych baraków, przemierzając kolejne wydeptane alejki uczniowie poznawali historię największego obozu zagłady stworzonego przez Niemców podczas II wojny światowej. Auschwitz było miejscem śmierci w nieludzkich warunkach ponad miliona więźniów. Setki tysięcy więźniów zostało zamordowanych w komorach gazowych, zdziesiątkowani głodem, chorobami i terrorem. Zginęli tu przedstawiciele wielu narodów: Polacy, Żydzi, Rosjanie, Czesi….Uczniowie podczas zwiedzania obozu z przewodnikiem mogli przekonać się w jakich warunkach przebywali więźniowie. Trasa zwiedzania obejmowała baraki obozowe, krematorium, komorę gazową. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiły sale z zachowanymi po więźniach przedmiotami.
To „Ludzie ludziom zgotowali ten los”, więc jakże ważne jest edukowanie i podnoszenie świadomości młodych ludzi, aby podobne wydarzenia nigdy nie miały już miejsca.
Ostatnim punktem naszego wyjazdu były Harmęże, gdzie w murach Klasztoru Franciszkanów znajduje się niezwykła wystawa prac byłego więźnia obozu Mariana Kołodzieja pt. ,,Klisze pamięci - labirynty’’. Jak napisał sam autor ,, To nie wystawa, nie sztuka, nie obrazy, a słowa zamknięte w rysunku’’. Autor po kilkudziesięciu latach milczenia na temat przeżyć obozowych postanowił zastosować się do słów Herberta ,, Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo".
W ten sposób powstała nienawykła wystawa prac plastycznych, opatrzona komentarzami autora.
Każdemu kto będzie zwiedzał obóz zagłady w Auschwitz polecamy obejrzenie wystawy, która zmusza człowieka do głębokiej refleksji i szukania odpowiedzi na pytanie postawione przez Jana Pawła II ,, Gdzie leżą dzisiaj granice nienawiści, zagłady człowieka, okrucieństwa…?’’