02 Lis 2016
Relacja z projektu Zdrowy oddech
17 września poznali alternatywne źródła energii. Badali zależność wytwarzanej energii od odległości od źródła światłą, od źródła wiatru i od szybkości wypływu wody.
24 września sprawdzali wpływ zanieczyszczeń na różne materiały. Badali oddziaływanie tlenku siarki na kolorowe kwiaty. Poznali właściwości fizyczne tlenku siarki - barwę, zapach, rozpuszczalność w wodzie. Dowiedzieli się, jak tlenek siarki działa na żywe części roślin. Porównywali barwę papierka wskaźnikowego ze skalą barwną i identyfikowali odczyn powstałego roztworu. Łączyli tlenek siarki z wodą. Zbadali zachowanie wodnego roztworu tlenku siarki wobec żelaza. Poznali wpływ znajdujących się w powietrzu tlenków siarki w połączeniu z wodą deszczową na konstrukcje stalowe. Dowiedzieli się, że powstające w powietrzu szkodliwe tlenki niemetali rozpuszczają się w wodzie deszczowej i opadają na ziemię zanieczyszczając glebę i wody rzeczne. Sprawdzali stężenie jonów azotanowych w próbkach wody rzecznej.
1 października badali wpływ zanieczyszczeń na rośliny. Samodzielnie wykonali i obserwowali preparaty mikroskopowe z porostów. Obserwowali uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniem powietrza na gotowych preparatach mikroskopowych.
8 października uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa.
Zajęcia uświadomiły dzieciom, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego i jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na organizmy żywe, stan wody i różne metalowe konstrukcje.
Efektem udziału w projekcie jest przygotowana prezentacja.