30 Maj 2018
Dzień włoski
30 maja w naszej szkole odbył się dzień kultury włoskiej.
Do tego dnia przygotowywaliśmy się od dawna. Poszczególne zespoły z różnych klas przygotowały plakaty, które przybliżyły nam różne aspekty kultury włoskiej. W szkole mogliśmy obejrzeć włoskie zabytki architektury, poznać twórców włoskiego renesansu czy poznać podstawowe włoskie zwroty.
W środę 30 maja klasy podzieliły się na mniejsze zespoły, które wspólnie przygotowywały specjały kuchni włoskiej. Włochy to smak makaronu, pizzy, kawy, bazylii … i takie zapachy poczuć można było w naszej szkole. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem walorów estetycznych i smakowych przygotowanych past, makaronów czy słodkich deserów. Samo przygotowanie potraw pozwoliło naszym uczniom wspólnie dobrze się bawić. Najwięcej radości sprawiła jednak sama konsumpcja przygotowanych wspólnie smakołyków. Wszyscy pracownicy szkoły poczęstowani zostali przez jedna z klas pyszna kawa. Dziękujemy.
W tym dniu uczniowie mieli mieć na sobie jakieś elementy związane z Italią. Na szkolnych korytarzach mogliśmy zobaczyć chłopców ubranych w koszulki włoskich klubów sportowych, na twarzach dziewczyn pojawiły się weneckie maski karnawałowe. Na wyróżnienie zasługuje klasa VII, która zaangażowała wszystkich swoich uczniów - przebrała się w kolory włoskiej flagi.
Ostatnim punktem programu było wspólne spotkanie klas. Klasa VI przedstawiła nam krótka historie Włoch od ich powstania do czas współczesnych.
Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na elementy wspólne naszych krajów, a takich nie brakuje.
Włosi, którzy zapisali się na kartach naszej polskiej historii to Bona Sforza żona naszego króla Zygmunta Starego, czy Francesco Nullo, który jako ochotnik wziął udział w powstaniu styczniowym Dziś w Krakowie jedna z ulic miasta nosi jego imię.
Wielu było też Polaków, których meandry życia zawiodły do Włoch. Do takich należy twórca Legionów J. H. Dąbrowski, Józef Wybicki autor naszego hymnu narodowego czy gen Anders bohater spod Monte Cassino.
Współcześnie tez nie brakuje Polaków, który rozsławiali czy rozsławiają nasz kraj. Do takich należy na pewno Karol Wojtyła, który jako papież Jan Paweł II spędził wiele lat w Watykanie.
Nie brakuje sportowców, którzy grali i grają we włoskich klubach sportowych Zbigniew Boniek, Wojciech Szczęsny czy Arkadiusz Milik.
Nasze spotkanie umiliły nam włoskie przeboje. Wspólnie bawiliśmy się śpiewając dziecięce przeboje tj. A coccodrillo come fa? IL sabato sera.
Na koniec nasi szkolni soliści: Iza Chowaniec i Patrycja Dziedzic, Anna Sidenko, Nikola Marcichów i Małgosia Piwińska oraz Mateusz Gil zaśpiewali kilka znanych włoskich przebojów.
I tym miłym muzycznym akcentem zakończyliśmy obchody dnia włoskiego.
Na usta ciśnie się tylko jedno stwierdzenie ,,Na co spojrzę, bliżej, dalej, Wszystko piękne w tej Italii’’